Vyberte stránku

Aktualizováno 27.09.2020

Vedle tištěný literatury je stále víc knih dostupných v digitální formě. Zdroje jsou v principu dva:
Nový knihy, které vedle tištěných vychází v digitálních formátech a dá se s nimi lehce pracovat. Jedná se především o standardní formáty typu pdf, doc, docx, kindle, e-pub apod.
Starý knihy, které knihovny postupně digitalizují a převáděj se do „obrázkových“ formátů pdf, jpg. Nelze v nich hledat pomocí obsahů či „ctrl+f“, což je oproti těm prvním značná nevýhoda.
Dostupnost zdrojů neustále narůstá. Řadu knih nabízejí Amazon a books.google.cz a sem by měla vést první cesta (po českým UložTo), při který zjistíte dostupnost knihy a její formy a nejlépe také její identifikační číslo (DOI, ISBN apod., viz níže). Potom můžete navštívit stránky některý oficiální české knihovny, kde jsou zastoupeny digitalizovaný texty. Nevýhodou je, že musíte bejt členy. Následně již stačí vyhledat patřičnou literaturu a číst.

Akademickej svět různejch vědeckejch článků a textů najdete na academia.edu (cca 126 milionů textů).

Existují i volně přístupné zdroje knih, jako jsou „hacked libraries“, které mají především anglický texty (ale je tam i pár českejch) a pracují na principu „open source“. Zde si knížku/článek můžete stáhnout v některým z popsaných formátů.

Jedna z největších je Z-library (vodtud budete přesměrováni na knihy nebo články). Je zde cirka 5 milionů knih a 77,5 milionu článků.
Projekt otevřeného archivu Internet Archive vobsahuje vedle knih další média (filmy, software, muziku, rozhlasový úryvky apod.).
Našli jste anotaci zajímavýho vědeckýho článku a znáte jeho identifikační údaje? (Identifikační údaje jsou např. URL, číslo PMID – databáze medicínskejch odbornejch článků, DOI.) V tom případě můžete zkusit Sci-Hub, „první pirátskou stránku pro masovou distribuci milionů odborných dokumentů“ (přípona adresy se průběžně mění, musíte si pomoct sami).

Přesto však jsou, dle mýho názoru, osobní návštěva knihovny či knihkupectví, fenomén tištěný knihy, papír, listování, zvuk a vůně, a hlavně ticho a příjemná atmosféra „moudrých budov“ voproti virtuálním zdrojům stále ještě více než nenahraditelné.